ANKARA

ANKARA GEZİSİ

NERELER GEZİLİR:
MÜZELER

Anıtkabir

Ankara’ya gelipte görmeden dönülmeyecek eşsiz bir yer. Öncelikle Ulu Önder Atamızı ziyaret ettikten sonra Anıtkabirin alt kısmında bulunan Panorama müzesini mutlaka gezilmesi gereken muhteşem bir yer, anlatılmaz yaşanır. 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara kalesinin altında bulunan ve müze kartıyla ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Anadolu Medeniyetindeki mevcut tarihi eserlerin bulunduğu sizi tarihte yolculuk ettirecek görülmesi gerek güzel bir yer.

Ankara Kalesi

Bir şehri gezerken olmazsa olmazdır kalesini ziyaret edip o şehri kuşbakışı seyretmek. Giriş ücretsiz ve kale maalesef ki bakımsız.

Altın Köşk

2016’nın Kasım ayı’nda , özel mülk olması ve satışa çıkarılmış olmasından dolayı ziyaret etmek için bir hayli uğraştıktan sonra görebildiğimiz köşk; Osmanlı saraylarından ve köşklerden parçaların birebir kopyalayıp uygulandığı ve bu nedenle de Osmanlı ihtişamını görebileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz bir yer. ,

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde bulunan, giriş ücreti gayet cüzi, bir açık hava köy müzesi. Köy meydanı, okulu, kahvesi, değirmeni, asma köprüsü, köy evleri ve çeşitli hayvanlarıyla; koyunlar, eşekler, atlar, tavşanlar ve geyikler, gezilmeye görülmeye değer, en az 2-3 saatinizi alabilecek bir alan. Tavsiye ederiz.

Etnoğrafya Müzesi

Ankara’nın yaşam kültürünü yansıtan ve tarihte Ankara kültürünü gösteren bir yer. 

Resim ve Heykel Müzesi

Bol miktarda resim ve heykelin olduğu ve hoşsuza gidecek resimlerin     karşısında dakikalarca oturup izleyebileceğiniz hoş taburelerin olduğu, Türkiye de mevcut ünlü ressamların resimlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz huzurlu bir yer. 

Gökay Vakfı Satranç Müzesi

Satrançlara karşı ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken güzel bir yer, müzede ne var diye düşünmeyin görüp görebileceğiniz binbir çeşit satranç takımı mevcut ayrıca hayranı olduğunuz karakterlerinde takım halinde bulmanız mümkün.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

 

Mehmet Akif Ersoy Evi

Mehmet Akif ERSOY’un kendine ait kitaplarını bulabileceğiniz güzel ve otantik bir yer, yolu Hamamönüne düşen herkesin ziyaret etmesinde ve buradaki kitaplardan okuması farklı bir aktivite olabilir. 

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Ziyaret ettiğimde bana “Müze’de Bir Gece” filmini anımsatan Tabiat Tarihi Müzesi’nde; dinozor maketleri, güneş sistemindeki gezegenlerin yıldızlı bir tavan altında sunulduğu modeller ile fosiller ve madenleri, soyu tükenmekte olan doldurulmuş hayvanları görebilirsiniz. Bu müzenin en sevdiğim yanlarından biri ise, bedensel engelli bireylerin rahatlıkla gezebilmesine imkan sağlayan iç mekan tasarımı ve görme engelli bireylerin gezebileceği alanlarının var olması.

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

 

PTT Pul Müzesi

Ulus’ta  dikkat çeken tarihi bir binan içinde yer alan bu müzeyi gezdiğinizde, pulların tarihe tanıklık ettiğini, farklı konu ve temalarıyla binlerce çeşit pulun varlığını göreceksiniz.

Rahmi M.Koç Müzesi

Ankara Kalesi dönüşünde mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir yer. Dışarıdan görünüşüne aldanmayın kapıdan geçtikten sonra hanlar silsilesiyle karşılaşıyorsunuz, oda odaya açılıyor. Müzede gezilecek yerler biti dediğiniz an yeni bir kapı başka bir müzeye açılıyor. Benim ilk aklıma gelen bu kadar eşyanın (buna uçaklar dahildir) bu müzeye nasıl sığdırıldığı olmuştu. Giriş ücreti müzeye oranla makul, ayrıca çıkışta hatıra para veya hediyelik eşya alabilirsiniz.

TBMM Müzesi

Tarihimizi merak eden herkesin uğraması gereken güzel bir yer, burada Atatürk’ün meclisteki odasından tutun  İsmet İNÖNÜ’nün odasına kadar birçok odayla karşılaşıp meclis salonun uğrayıp fotoğraf çekebilirsiniz. 

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Bir müzeden ziyade tarihin yaşayan bir alanı, mevcut yerlerin orijinal haliyle muhafaza edilmesi ve canlandırılması sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır. Gerçek bir darağacını bile görme imkanınız var, mutlaka ziyaret edin. 

Pembe Köşk

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde yer alan, İsmet İnönü’nün ailesiyle birlikte 48 yılını geçirdiği, Ankara’nın en eski evlerinden biri olan mütevazı bir köşk.

Yılda iki kez  ziyarete açılan köşkü, 23 Nisan’ı içine alan 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan 1 ay olmak üzere, ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

 

PARKLAR

Kuğulu Park

Ankara’nın simgesi, “Ankara” denilince akla ilk gelen parklardan biri. Çok büyük olmasa da gezilip görülebilir, çocuklar için güzel bir park alanı var.

Botanik Park

Genel olarak sakin, Ata Kulenin hemen yanında yükseliverdiği,  kahvaltılık malzemelerinizi ve termos çayınızı alıp göletin kenarında kahvaltınızı yapabileceğiniz, dış mekan çekimleri için çokça tercih edilen bir park. Her ne kadar Seğmenler Parkı daha çok tercih edilse de bize göre Seğmenler Parkı’ndan daha güzel bir yer.

Seğmenler Parkı

Genellikle gençlerin gittiği, katlanabilir piknik sandalyelerinizi alıp, yiyecek içecek bir şeyler götürüp oturup dinlenebileceğiniz bir yer.

Gençlik Parkı

Büyük luna parkı ve oldukça geniş gezi alanı ile Ankara’nın en çok bilinen parklarından biri fakat ortam olarak çok da tercih edilebilecek bir yer olmayabilir.

Göksu Parkı

Ankara’nın merkezden uzak, en büyük yapay göllerinden birine sahip, Ankara’da insanda tekrar gitme isteği uyandıran nadir yerlerde biri. Oldukça büyük bir alanı, göl kenarında kafeleri ve eğlenceli dağ kayağı ile görülmeye değer bir park.

Altın Park

Büyük bir fuar alanı bulunan, ailece gidilip gezilebilecek, deniz bisikletine binilebilecek bir park, ulaşımı kolay.

Harikalar Diyarı

Ankara’nın Sincan İlçesi’nde bulunan, metro ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz, özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli, Red Kit’ten Taş Devri’ne, Kırmızı Başlıklı Kız’dan Pamuk Prenses ve Yedi Cücelere kadar farklı çizgi film ve masal kahramanlarını ziyaret edebileceğiniz güzel bir park. Yapay göletlerinde deniz bisikletiyle gezinti yapabilirsiniz.

 

GÖLLER 

Eymir Gölü

Ankara’da en çok sevdiğimiz ve Ankara’ya gelen misafirlerimizi götürdüğümüz yerler arasında olan, yeşili, doğası, temiz havası  ile muhteşem, göl kenarında bir şeyler yiyip içebileceğiniz (biz kahveyi tercih ediyoruz) yerlerden biri.

Bisiklet kiralayabilir göl kenarında tur atabilirsiniz, etrafı yaklaşık 6 km tam bir tur biraz zorlayabilir. Yorulursanız geç olmadan geri dönün, inat etmeyin. Kafa dinlemek için ideal.

Mogan Gölü

Eymir gölü için hissettiklerimizi Mogan Gölü’ne (nam-ı diğer Gölbaşı) hissedemedik maalesef. Biz henüz keşfetmemiş olsak da göl kenarında güzel restaurantlar olduğunu duyduk.

Mavi Göl

Mangal yakabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz ama hafta sonu yer bulmakta güçlük çekebileceğiniz bir yer. Adı gibi suyu masmavi.

Karagöl

Ankara’nın Çubuk İlçesi’nde ve merkeze 70 km mesafede. Henüz gidemedik o yüzden şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Havaalanına doğru giderken kahverengi tabelayı gördüm ve gezi listesine aldım. İlgililerle duyurulur.

ANKARADA NEREDE NE YENİR :

HACI ARİF BEY  (Çankaya)

Bahçe görünümlü ve açık hava ambiyansıyla öncelikle gözlerinize hitap edebilecek, çocuk dostu, Gaziantep tatlarını bulabileceğiniz güzel bir mekan. Karışık Kebap tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Hacı Arif Bey lahmacununu da muhakkak deneyin. Katmer severler için de ideal bir mekan olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Çocuk oyun alanı ve çocuklar için hazırladıkları hediyeler ile çocuklarınızın da keyifli dakikalar geçirebileceği bir yer. Yemeklerin ardından meyve ve fıstık ikramlarının tadına bakabilir, çay ve ya kahve eşliğinde keyifle sohbet edebilirsiniz. Afiyet olsun… Dikkat, bağımlılık yapabilir!

İSKİLİP DOLMA EVİ (Demetevler)

Çorum İskilip yöresinin 500 yıllık düğün yemeği olan İskilip dolmasının tadına bakmak için gidilebilecek otantik bir mekan. Menüde ne seçeceğim derdi olmadan İskilip dolması menüsüne öncelikle şehriye çorbasıyla başlayıp İskilip dolmanızı üzüm hoşafı eşliğinde yedikten sonra tatlı olarak un helvasını çay eşliğinde yiyebilirsiniz.

             

 

Facebook Yorum