GAZİANTEP

GAZİANTEP GEZİSİ

NASIL GİDİLİR :
Gaziantep haftasonu gezimizi yaklaşık bir ay öncesinden planlayarak, Ankara’dan Cuma günü gidiş ve Pazar günü dönüş olmak üzere Pegasus’tan uçak bileti alarak gerçekleştirdik. Havaalanı – Merkez Ulaşımını Havaş aracılığıyla yaptık.

NERDE KALINIR :
Öncelikle merkeze yakın yerleri gezebilmek ve ulaşım araçlarına kolay ulaşabilmek için merkeze yakın otelleri tercih etmek daha doğru olur. O yüzden biz de Gaziantep merkezine yakın Tilmen Otelde 2 gece yarım pansiyon (Oda –Kahvaltı) konakladık. Otel gayet güzel, temiz ve kahvaltısı açık büfeydi.

NERELERİ GEZİLİR:
Gezdiğimiz yerleri bir öncelik sırasına göre belirtecek olursak;

MÜZELER:

 

1- Zeugma Müzesi (Müze Kartı)
2- Gaziantep Arkeoloji Müzesi (Müze Kartı)
3- Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi (Giriş Ücreti: 1TL)
4- Medusa Arkeoloji Cam Eserleri Müzesi (Giriş Ücreti: 10TL)
5- Devr-i Alem Para Müzesi (Giriş Ücreti: 1TL)

GEZİLECEK ALANLAR:
1- Hayvanat Bahçesi (Giriş Ücreti: 5TL)
2- Bakırcılar Çarşısı
3- Gaziantep Kalesi (Ücretsiz)
4- Tarihi Tren Garı
5- Şehir Meydanı

Gezi yerleri biraz kondisyonunuz varsa ve oteliniz şehir merkezindeyse bu saydığım yerler yürüme mesafesinde. Bir gün içerisinde biraz yorucu olmakla beraber hayvanat bahçesi hariç gezmeniz mümkün, ertesi güne hayvanat bahçesini gezerek iki günlük hafta sonu gezinizi tamamlayabilirsiniz.
Bakırcılar Çarşısı’nda istediğiniz gerek hediyelik gerekse ihtiyacınız olacak (Bakır cezve, kahve fincan takımı, bakır tava vb.) otantik bakır eşyaları bulmanız mümkün.
Müze olarak Zeugma Müzesi Gaziantep’e sırf bu yüzden bile gidilip görülmeye değer eşsiz bir yer. İçeri girdiğiniz anda büyülü bir atmosfer sizi karşılıyor. İlerledikçe tarihte yolculuk yapıyor gibisiniz. Çingene Kız mozaiğini gördüğünüzde her şeyin buna değdiğini hissedebilirsiniz. Ulaşım güzergahı ve müze çevresi kentsel dönüşüm nedeniyle biraz tozlu ve yıkık gelebilir, emin olun bu sonuca değecektir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi alan olarak Ortadoğu ve Türkiye’nin 1. ,Avrupa’nın 2. büyük hayvanat bahçesi. Birçok hayvan türünü doğal ortamında görme şansına sahip olabilirsiniz. Fillerin gösterisini bakıcılardan isterseniz buna değebilir. Eğer zamanınız varsa foklarının havuz gösterisini izleyebilirsiniz. Mutlaka hayvanat bahçesindeki ücretsiz safari turuna katılın, memnun kalacaksınız. Hafta sonları hayvanat bahçesine ulaşım toplu taşımayla saatleri geç olduğundan biraz bekleyebilir veya taksiyle (35 TL) gitmeyi tercih edebilirsiniz.

NELER YENİR :


Gaziantep’in meşhur yöresel yemekleri
1- Beyran
2- Küşleme
3- Simit Kebabı
4- Fıstıklı Kebap
5- Katmer
6- Fıstıklı Baklava
7- Tahmis Kahvecisinden Menengiç Kahvesi

Yemek konusunda size birçok yer tavsiye edilecektir. Bizde tavsiye üzerine SAKIP USTA’ya gittik. Gaziantep yöresel yemekleri denildiğinde Sakıp usta bizce yemekleri, hizmeti, ikramlarıyla çok güzel bir mekan bizde tavsiye ediyoruz. Hesap konusunu dert etmeyin 2 kişi küşleme kebabı , içeceği , ikramlar(çorba,buzlu salata,çiğ köfte, acılı ezme) ve katmeri 70 tl gibi çok makul bir ödemeyle ayrıldık.
Tavsiye üzerine Pazar günü gittiğimiz Metanet Lokantası saat 13 de kapandığından Beyranı farklı yerde yemek zorunda kaldık. İmam Çağdaş Kebap tavsiye edenler oldu fakat biz beğenmedik, tavsiye etmiyoruz.
Tatlı konusunda bizce en güzeli Katmer ve Fıstıklı Baklava yemek. Katmeri tavsiye üzerine Katmerci Zekeriya Usta’da yedik. Fakat yoğunluk sebebiyle, öncelikle yer sıkıntısı yaşadık. Ardından da hızlı üretimden kaynaklı katmerde istediğimiz tadı bulamadık. İsterseniz Katmeri sütle beraber deneyebilirsiniz. Fıstıklı baklavayı Elmacı Pazarındaki tarihi Güllüoğlu baklavalarından deneyebilirsiniz. Biz gidemedik fakat Koçak Baklavayı da tavsiye listesine alabilirsiniz.
Yemekten sonra mutlaka Tahmis Kahvesinde bir fincan menengiç kahvesi içmenizi tavsiye ederim. Biz içtik beğendik. İsterseniz Türk kahvesi veya dibek kahvesini de deneyebilirsiniz.

YAPMADAN DÖNMEYİN :

1- Zeugma Müzesi’nde Çingene Kızı’nı görmeden
2- Küşleme kebabını yemeden
3- Katmer ve Fıstıklı baklavasını yemeden
4- Hayvanat bahçesini gezmeden
5- Bakırcılar Çarşısını görmeden
6- Gaziantep fıstığı almadan
7- Tahmis Kahvecisinden Menengiç içmeden
DÖNMEYİN….

Facebook Yorum