İSTANBUL

 

 

             İSTANBUL GEZİSİ

 

 

NERELER GEZİLİR:
MÜZELER

SARAYLAR-KASIRLAR

 1. Topkapı Sarayı
 2. Dolmabahçe Sarayı
 3. Beylerbeyi Sarayı
 4. Yıldız Sarayı
 5. Yıldız Şale
 6. Hidiv Kasrı
 7. Küçüksu Kasrı
 8. Aynalıkavak Kasrı
 9. Ihlamur Kasrı
 10. Maslak Kasırları

KORULAR

Emirgan Korusu

Yıldız Korusu

Mihrabat Korusu

İstanbul’da Boğaz manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz, “doğanın koruduğu yer” anlamına gelen Mihrabat korusunu Erguvanlar çiçek açtığında yani nisan ayının sonuna ziyaret etmeniz tavsiyemiz. Restaurant ve kafe bölümleri de var, bir kahve içmek için ideal fakat restaurant fiyatları biraz pahalı.

Beykoz Korusu

Otağtepe Fatih Korusu

Fethi Paşa Korusu

Anadolu yakasında Üsküdar’daki koru, temiz hava almak,yürüyüş yapmak için ideal. Lale zamanları ise tam bir renk cümbüşü. Büyükşehir belediyesinin işlettiği  korunun içinde yer alan restaurant ve kafede fiyatlar makul, yemekler lezzetli.

Gülhane Parkı

Ulus Parkı

Çamlıca Tepesi

Küçük Çamlıca

Yeşil alanı, Çamlıca tepesine nazaran daha sakin olması ve köşkleri ve restoranındaki Osmanlı Mutfağı’na ait yemekleri ve tatlıları ile görülmeye değer bir yer.

Atatürk Arboretumu

Sükunet ve huzur, doğa, yeşil, göl kenarında yürüyüş, fotoğraf çekmeye doyamayacağınız, sonbaharı ayrı ilkbaharı ayrı güzel Sarıyer’de bulunan Atatürk Arboretumu. Girişi ücretli, içeriye yiyecek ve su dışında içecek götürmek yasak.

Şile Saklı göl

İstanbul’da en sevdiğimiz yerlerden biri. Sabah erken saatlerde giderek kahvaltı yapabilirsiniz. Hafta sonları çok kalabalık oluyor, işletmenin pek iyi olduğunu söyleyemesek de görülmesi, göl etrafında gezilmesi gereken bir yer. Piknik alanları da mevcut.

 

CAMİLER

 1. Sultan Ahmet Camii
 2. Beyazıt Camii
 3. Süleymaniye Camii
 4. Yeni Camii
 5. Rüstem Paşa Camii
 6. Mihrimah Sultan Camii
 7. Eyüp Sultan Camii
 8. Sokullu Mehmet Paşa Camii

MÜZELER 

Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya Müzesi

Türk-İslam Eserleri Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Panoroma 1453 Müzesi

Miniatürk

Kariye Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Sunay Akın Oyuncak Müzesi

Kız Kulesi

Kabataş’tan ve Üsküdar’dan kuleye giden teknelerle ulaşım sağlamanız mümkün. İstanbul’un önemli simgelerinden olan Kız Kulesi’nin giriş katında restoranı, balkonlu üst katta kafeteryası mevcut. Gezmesi, görmesi güzel, karşısında oturup çay içmenin tadı ise bir başka…

Galata Kulesi

Tüm heybetiyle, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kuleden Üsküdar’a doğru ilk uçuş denemesiyle, ve bir dönem yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmasıyla bilinen Galata Kulesi, İstanbul’u kuş bakışı izlemek için güzel ve tarihi bir mekan..

Yoros Kalesi

Anadolu Kavağı’nda yer alan ve eski bir Ceneviz kalesi olarak bilinen kale, maalesef ki bakımsız. Kalenin aşağısında manzarası güzel farklı bir çok restoran var. Özellikle Çam Vadisi Kafe, bir zamanların meşhur dizisi “Karadayı”nın da çekimlerinin yapıldığı şirin manzarası güzel bir kafe.

Rumeli Hisarı

Geçen yıl ziyaret etmek istediğimizde yaşanan elim bir kaza sebebiyle sınırlı bir alanını gezmeye müsaade ediyorlardı. İstanbul’un fethi öncesinde Anadolu Hisarı’nın tam karşısına ve boğazın iki yakasının birbirine en yakın olduğu alana 4.5 ay gibi kısa bir zaman diliminde inşa edilen Hisar, tüm ihtişamı ile görmeye değer.

Şile Feneri

Anadolu Feneri

Rumeli Feneri

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Caferağa Medresesi

Soğuk Çeşme Sokağı

Garipçe Köyü

Facebook Yorum