K.K.T.C.

KKTC GEZİSİ 

NASIL GİDİLİR   : 

KKTC’ye Ankara veya İstanbul’dan aşağı yukarı her firmanın uçak seferleriyle veya Mersin Taşucundan Feribotla (Arabalı veya arabasız) gerçekleştirebilirsiniz. Ulaşım konusunda tavsiyemiz uçakla Lefkoşa – Ercan Havaalanına ulaşmanız. Uçak planınızı belli süre önce yaptığınız taktirde uygun fiyata bilet bulma şansınız yüksek olacaktır. Kıbrısı rahat gezmek ve keşfetmek istiyorsanız araba kiralamanız avantaj olabilir. Türkiye’deki mevcut ehliyetiniz KKTC’de de geçerlidir, fakat trafiğin soldan işlediğini unutmamakta fayda var. Çünkü Kıbrıs’ta toplu taşıma sistemi pek gelişmediğinden biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Ercan Havalanından, Girne veya Magusaya KIBAS otobüs ulaşım sistemiyle her saat ulaşabilirsiniz.

NERDE KALINIR : 

Öncelikle merkeze yakın yerleri gezebilmek ve ulaşım araçlarına kolay ulaşabilmek için merkeze yakın otelleri tercih etmek daha doğru olur. O yüzden Lefkoşa, Girne veya Magusa’ da uygun otellerde konaklayabilirsiniz. Lüks otellerin bünyesinde Casino olmasından dolayı buralar 24 saat hareketli yerlerdir. Eğer sakinlik arıyorsanız biraz daha küçük ölçekli yerler tercih edebilirsiniz.

 

NERELER GEZİLİR:

Gezdiğimiz yerleri bir öncelik sırasına göre belirtecek olursak;

MÜZELER

 1. Barbarlık Müzesi (Lefkoşe)
 2. Girne Kapısı ve Kalesi
 3. Canbulat Müzesi
 4. Barış ve Özgürlük Müzesi
 5. Salamis Antik Kent Müzesi
 6. Saint Hilaryon Kalesi
 7. Bufavento Kalesi
 8. Kantara Kalesi
 9. Bursa Arkeoloji Müzesi
 10. Derviş Paşa Etnografya Müzesi
 11. Ortaçağ Taş Eserler Müzesi

 

GEZİLEBİLECEK YERLER: 

 1. Mavi Köşk (Kaçakçının Köşkü- Çamlıbel)
 2. Arabahmet Cami
 3. Büyük Han (Lefkoşa)
 4. Selimiye Cami (Lefkoşa)
 5. Lala Mustafa Paşa Cami (Magusa)
 6. Bellapais Manastırı
 7. Girne Limanı
 8. Bedesten (Lefkoşa)
 9. Lefke Çilek Bahçeleri
 10. Güzelyurt Portakal Bahçeleri

KKTC de para birimi TL olduğundan harcamalarınızı nakit veya Kredi kartıyla yapabilirsiniz. Ayrıca Türkiyede mevcut herbanka Şubasine ulaşma imkanınız mevcuttur. Gezi zamanınızı eğer kültürel gezi içi bahar dönemi, yüzme için ise mayıs veya haziran döneminde planlayabilirsiniz. Temmuz veya Ağustos ayları aşırı sıcaklardan fazla gezme olanağınız olamayabilir. Gezi yerleri, eğer aracınız varsa ve zamanınız kısıtlı ise belli bir plan çerçevesinde gezmenizi tavsiye ederiz. Ama bize göre en az 4 gününüzü (Lefkoşa -1gün, Magusa- 2gün, Girne- 1gün) ayırmanızda fayda var.

Gezinize havaalanına yakın olan Lefkoşa’dan bir yer ayarlayıp başladığınız taktirde diğer yerlere ulaşma olanağınız daha iyi olacaktır.

NE YENİR :

 1. Şeftali Kebabı
 2. Fırın Kebabı
 3. Molehiya
 4. Bulgur Köftesi
 5. Pirohu
 6. Ceviz Macunu
 7. Kızarmış Hellim Peyniri
 8. Babutsa (Kaktüs Meyvesi)

 

YAPMADAN DÖNMEYİN :

 1. Şeftali kebabı yemeden,
 2. Hileryon Kalesine Çıkmadan,
 3. Bellapahisi ve Mavi Köşkü görmeden,
 4. Girne Limanına gitmeden,
 5. Lefke Çilek Bahçelerinde çilek yemeden

DÖNMEYİN….

Facebook Yorum