TRABZON

TRABZON GEZİSİ

NERELER GEZİLİR:
MÜZELER

 1. Sümela Manastırı
 2. Trabzon Ayasofya Müzesi
 3. Trabzon Müzesi
 4. Trabzon Şehir Müzesi
 5. Trabzon Edebiyat Müzesi
 6. Trabzon Kalesi
 7. Trabzon Atatürk Köşkü

GEZİLEBİLECEK YERLER:

 1. Uzun Göl
 2. Boz Tepe
 3. Hamsiköy
 4. Akçabat
 5. Çal Mağarası
 6. Kızlar Manastırı
 7. Trabzon Evleri
 8. Zağnos Vadisi
 9. Altındere Vadisi Milli Parkı
 10. Hakça Yaylası

Trabzon gezimize hızlı bir girişle araç kiralayarak Sümela manastırından başladık. Sümela Manastırına ulaşım yolları fazla virajlı olduğundan ve yokuşlu yollardan kaynaklı ulaşımınız biraz uzun sürebilir. Lakin zirveye ulaştığınızda buna değeceğine emin olabilirsiniz. O yüzden bol bol fotoğraf çekebileceğiniz güneşli bir gün seçmenizde fayda var.

Gezimizin devamında yönümüzü Uzun Göl’e çevirdik, yine uzun ve virajlı yolları aşarak uzun göle ulaştık. Karadeniz de olağan olan yeşilliklerle bürünmüş fakat insanoğlunun her zamanki azim kararlılığıyla bu yeşilliğin yerini beton yapılar almaya başlamış olduğunu görebilirsiniz. Bu bölgede üzülerekte olsa mevcut durumu görüp kendimize daha yeşil yaylalar aramak üzere yola devam ettik, bir süre ilerledikten sonra yeşillikler içerisinde bir yaylaya ulaştık ve burada mevcut açıkhava lokantasında et ve köfteyle karnımızı doyurduktan sonra Trabzon’a geri döndük.

NE YENİR:

 1. Zigana Geçidinde Köfte ve Et
 2. Hamsi Kuşu ve Hamsi Pilavı
 3. Hamsiköy Fırın Sütlacı
 4. Mıhlama ve Serpme Kahvaltı
 5. Akçaabat Köfte
 6. Laz Böreği
 7. Karalahana Sarması
 8. Mısır Ekmeği
 9. Trabzon Pidesi
 10. Kaygana
 11. Burma Tatlı

Trabzon’da mıhlama eşliğinde yapılacak olan serpme sabah kahvaltısı yapmadan güne başlamayın. Akşam yemeği için Zigana çıkışındaki et lokantalarında et veya köfte yiyerek gününüzü tamamlayabilirsiniz. Hamsi kuşlarınıda mideye indirmeden dönmek olmaz.

 

 

Facebook Yorum